(Забележете значително присъствие на Мездра и принадлежащите й села :) )
Пролетта е вече тук, дърветата разцъфтяха, слънцето напича примамващо за разходки. Ако се чудите къде да се разнообразите през уикендите,ето...
1. Археологически комплекс Калето Мездра/ Туристически комплекс ''Дядо Йоцо гледа'' с. Очин дол
Останките от крепостта "Калето" се намират в югозападната част на гр. Мездра, разположена върху скалист рид на левия бряг на река Искър. Археологически комплекс ''Калето"- Мездра обхваща едноименната антична и средновековна крепост, която дълги години беше обект на научни разкопки. През 2013 г. комплексът бе реставриран и отворен за посещения. Част от находките, открити при разкопките, са подредени в постоянна експозиционна зала.
Туристически комплекс ''Дядо Йоцо гледа'', в който се намира паметника на Вазовия герой, се намира близо до село Очин дол. Насладете се на може би най-красивата част на Искърското дефиле. Ако разполагате с повече време може да посетите и намиращата се на 7 км от Мездра местност Говедарника с 30 малки пещери и ниши на 40-метровите скали, в които са открити графити с фигурални, антропоморфни и абстрактни изображения.
2. Гложенски манастир, Тетевен
Манастирът "Свети Георги Победоносец" се намира близо до село Гложене, откъдето идва и името му. Светата обител се вижда още от далеч, тъй като е разположена на скалист връх в Тетевенската планина. Смята се, че през ХІІІ в. киевският княз Глож, който получил района като дар от цар Иван Асен ІІ, построил в района манастир ''Св. Преображение“ и малка крепост. Манастирът е съществувал до ХVІІ в., а в началото на ХVІІІ в. монасите построили нов манастир, посветен на ''Св. Георги Победоносец'', на високата скала, за да се предпазят от нападенията на османците. Манастирът е действащ мъжки, предлага настаняване както в общи помещения, така и в самостоятелни стаи. Не пропускайте да се разходите и до близкия град Тетевен, разгледайте историческият музей, основан през 1911 г.
3. Етрополски манастир
Етрополският манастир ''Света Троица'' се намира на около 6 км източно от град Етрополе. Счита се, че е основан през XII в. и представлява комплекс от църква, жилищни и стопански сгради. Църквата е строена през 1859 г. Комплексът включва и два параклиса - ''Св. Йоан Кръстител'' и ''Св. св. Козма и Дамян''. През XVI - XVII в. манастирът е бил най-голямото духовно средище в Северна България. До него се намира карстовият извор Варовитец, който образува красив водопад. Не пропускайте да разгледате и града, историческия музей и часовниковата кула. Тя е построена през 1710 г. от майстор Тодор и се смята за една от най-старите в България.
4. Ждрелото на Ерма
Ждрелото на река Ерма е резултат от хилядолетното ерозионно действие на реката, която е прорязала дълбока теснина във варовика. Намира се на около 3 км от град Трън и представлява една от атрактивните природни забележителности в тази част на страната. Ако обичате да се разхождате възползвайте се от специалната екопътека, която започва от южния край на каньона. Маршрутът е с дължина 13 км и минава през дървени мостове над река Ерма, продължава през тунел, прорязан в скалата, а зад него се спуска по 35-метров дървен мост, след който започва изкачване на западната скала на ждрелото.
5. Крепостта Кракра/ Музей на минното дело Перник
Средновековната крепост Кракра е разположена на неголямо скалисто плато в югозападната част на град Перник. Запазените останки очертават многоъгълна крепост, за която се смята, че е построена по времето на хан Омуртаг. Крепостната стена е с дебелина 2 метра, а очертанията й следват естествените извивки на платото. Според легендата през 1016 г. Кракра устоява на 88-дневна обсада, при която загиват много византийци. Върху крепостните стени са монтирани панорамни платформи, които предлагат на посетителите възможността да видят целия град и околностите от птичи поглед.
Музеят по минно дело в Перник е единствен по рода си на Балканите. Той не се помещава в сграда, а е част от подземна галерия. Рудника, в който сега се помещава музеят, е работил до 1966 г. Когато залежите му са изчерпани той е затворен, а след около 20 години е превърнат в музей.
Осеновлашкият манастир ''Св. Богородица'' или както е по-известен ''Седемте престола'', според легендата е основан през XI в. Той е разрушаван и възстановяван е неколкократн, а църквата в днешния си вид е съградена и възстановена през 1815 г. Манастирът и местността около него са обявени за природна забележителност. Там се намира уникалният паметник на културата - дървеният полилей ''Хоро'', съставен от 15 отделни части и подарен от жителите на с. Лесков дол.
До ''Седемте престола'' се стига лесно с кола от София, следвайки пътя за гр. Мездра през Искърското дефиле.
Посещението на ''Седемте престола'' може да съчетаете с разходка до наблизо намираща се тракийска и антична крепост ''Серсем кале“ или ''Латинско кале''.
7. Седемте рилски езера
Седемте рилски езера безспорно са една от най-впечатляващите природни забележителности на Балканския полуостров. Приказно място, което си заслужава да се види. Красотата им привлича не само хиляди български и чуждестранни туристи. Всяко едно от езерата има собствено име, в зависимост от формата и особеностите си. Най-високо разположеното езеро е Сълзата, следва Окото, под него е Бъбрека, Близнака, Трилистника, Рибното езеро, с разположената на брега му хижа ''Седемте езера'' и най-ниско разположеното е Долното, даващо началото на река Джерман.
8. Цари Мали град/ село Белчин
Музеен комплекс Цари Мали град се намира на 53 км. от София, на хълма Св. Спас, по билото на Верила планина. Античното име на крепостта за съжаление е неизвестно, но днес я наричат ''Цари Мали град'', защото с площта си от почти 10 дка не отстъпва на Царевец. В комплексът има музей, който съхранява част от находките от археологическите разкопки и Атракционен парк.
В подножието на комплекса се намира самоковското село Белчин. То е популярно с минералните си води. Не пропускайте да видите Етнографският музей на Белчин и Средновековната църква ''Св. Петка''. Тя е действаща, но в нея е подредена и сбирка от икони най-старите от които са изписани през 1653 г., ръкописи, както и образци от първите старопечатни църковни книги.
9. Църквата Св. Йоан Летни, язовир Лобош
Църквата Св. Йоан Летни се намира на брега на язовир Лобош (Пчелина) и е построена през 1350 г., на 80 метрова скала наречена Пчелин камък. През 70-те години жителите на село Пчелинци, към което църквата принадлежала, били изселени, а долината където то било разположено, превърната в язовир. Днес църквата е недействаща, но гледката и мястото невероятни. За да стигнете до там трябва да минете през Радомирското село Поцърненци.
10. Черепишки манастир/ Ритлите
Черепишкият манастир "Успение Богородично" е построен по времето на цар Иван Шишман, а жилищните сгради, които могат да се видят днес, са построени през 1836 г. В светата обител е оформен кът на народния поет Иван Вазов, който на това място се е вдъхновявал за някои от своите творби. Близо до манастира се намира скалният феномен Ритлите. Това са вертикално разположени в земята скали. В близост са и останките от средновековната крепост Коритенград, както и от 9 средновековни български църкви, разположени между непристъпните скали.
Няма коментари:
Публикуване на коментар