С разрастването на Интернет, нараства и отчаяната нужда от скорост. Към 2019 г. се очаква да имаме 10 млрд. устройства в света, предаващи квинтилиони байтове данни всекидневно, което означава огромни обеми в свят, където към глобалната мрежа са свързани 4.2 млрд. души. Само за няколко десетилетия сме преминали от комутируем достъп до Интернет (т.е. чрез домашния телефон) през DSL и към стандарти като високоскоростен достъп и Wi-Fi.
Какво предстои за в бъдеще? Лъчи светлина, преминаващи неуловимо бързо за окото
Скорошни експерименти на стартиращата компания от Ню Делхи Velmenni са използвали "Li-Fi" за предаване на данни със скорост 1 гигабит в секунда - приблизително 100 пъти по-бързо от традиционните Wi-Fi мрежи, съобщава International Business Times.
Li-Fi теоретично се обсъжда от години. Освен скоростта, една от атрактивните му страни е, че няма да е нужна цялостна инфраструктурна промяна на високоскоростната мрежа, за да бъде стандартизиран той. Останалата част от електромагнитния спектър е претъпкана с тежко регулирани радиовълни и други тромави стандарти, заемащи място, но светлината е недостатъчно използвана за комуникация на данни.
Едновременно плюс за сигурността и за околната среда
По-високата скорост не е единствената потенциална полза от Li-Fi. Технологията се възползва от друга нашумяла технология на бъдещето: LED крушките, които може и да са малко по-скъпи от традиционните крушки с нажежаема жичка, но издържат по-дълго и са по-полезни за околната среда. Съответно снабдяването на дома с Li-Fi крушки би имало ефекта от осигуряване на по-енергийно ефективна устойчива технология във все повече домове.
Това може да е по-добре и за сигурността. Хакерите, седящи в коли и кафенета, могат да използват вашата Wi-Fi връзка като начин да се доберат до поверителната ви информация, като просто се свържат към същата мрежа като вас. Li-Fi може да бъде локализиран просто чрез дръпване на завесите.
Няма коментари:
Публикуване на коментар